Czy będąc w ciąży można latać samolotem?

Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się jakie prawa i obowiązki dotyczą Cię w obecnym stanie oraz czy możesz i jeśli tak – jak długo – latać samolotem koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Odpowiemy w nim na wszystkie najważniejsze pytania.

ciąża FLIGHT 1

Czy będąc w ciąży mogę lecieć samolotem?
Tak. Większość linii pozwala jednak na podróżowanie kobietom w ciąży. Przyszła mama musi jednak być pewna, że ciąża przebiega prawidłowo oraz że nie jest zagrożona. Warto jednak mieć na uwadze zalecenia wielu lekarzy, którzy odradzają podróżowanie samolotem do trzeciego miesiąca ciąży z uwagi na duże przeciążenia, jakie tworzą się podczas startu oraz lądowania. Mogą one wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka w początkowych miesiącach, powodując zniekształcenia narządów wewnętrznych w momencie ich kształtowania się. Najbezpieczniej jest zatem latać w połowie drugiego trymestru (między 18 a 24 tygodniem). Wtedy narządy wewnętrzne dziecka są już wykształcone, więc start i lądowanie nie mogą negatywnie wpłynąć na ich rozwój.

Do którego miesiąca ciąży można lecieć samolotem?ciąża FLIGHT 2
Samolotem możemy latać do 34 lub 36 tygodnia ciąży (zależnie od linii lotniczych). Później niestety nikt nas już nie wpuści na pokład samolotu. Spowodowane jest to tym, że podczas podróży samolotem bardzo długi czas spędzamy w jednej, niekorzystnej dla nas pozycji siedzącej, podkurczając przy tym nogi. Taka postawa może spowodować kłopoty z krążeniem a nawet zasłabnięcia. Dodatkowo różnice ciśnienia mogą wywołać u przyszłej mamy zbyt wczesny poród.
Nie jest to jednak norma, więc przed lotem trzeba zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej linii lotniczej. Niektóre z nich, np. Ryanair i Wizzair wymagają zaświadczenia o prawidłowej ciąży od lekarza po 28 tygodniu ciąży. Zaświadczenie musi być wystawione nie ciąża FLIGHT 3wcześniej niż dwa tygodnie przed planowanym lotem.

Czy kobiecie w ciąży przysługuje pomoc na lotnisku?
Jak większość spraw związanych z lataniem w ciąży tak również i tą należy wcześniej sprawdzić w regulaminie danego przewoźnika. Większość przewoźników i personelu lotniska zwraca jednak na to szczególną uwagę. Kobiety w ciąży są często uprzywilejowane w kolejkach oraz udzielana jest im pomoc przy bagażach. Oczywiście nie tylko ze strony personelu ale również ze strony wielu uprzejmych ludzi.

Czy kobiecie w ciąży przysługuje priorytetowe wejścia na pokład?ciąża FLIGHT 4
To również kwestia linii lotniczych. Niewiele linii traktuje kobiety w widocznej ciąży jako osoby uprzywilejowane i puszcza je przodem przy wejściu na pokład, jednak czasami zdarza się, że sadzane są one w pierwszych rzędach samolotu.
Niezależnie zatem od tego w którym miesiącu ciąży jesteśmy oraz dokąd lecimy trzeba najpierw zapoznać się szczegółowo z regulaminem przewoźnika, żeby uniknąć sytuacji w której okaże się, że np. nie możemy lecieć bez zaświadczenia od lekarza. Dzięki temu będziemy wiedzieć także czego możemy spodziewać się na lotnisku.

Dodaj komentarz