ABS, polikarbonat, polipropylen czyli z czego wykonane są walizki podróżne.

Najpopularniejsze tworzywa , których używa się w produkcji walizek twardych to ABS, polikarbonat i polipropylen.

POLIWĘGLAN (POLIKARBONAT)

 

To tworzywo należące do grupy termoplastycznych polimerów. Jego cechą charakterystyczną jest ogromna wytrzymałość na uderzenia oraz duża lekkość.  Walizki wykonane z poliwęglanu w chwili uderzenia odkształcają się, ale potem materiał powraca do swojego pierwotnego wyglądu. W roku 1955 NASA zaczęła wykorzystywać polikarbonat do produkcji kasków i ich przeźroczystych przyłbic. To pokazuje jak niezwykle wytrzymały  jest ten materiał.

Pierwsza walizka z polikarbonatu została wyprodukowana w 2000 roku przez niemiecką firmę Rimowa. Od tego czasu prawie każda firma, produkująca walizki, posiada modele wykonane z polikarbonatu. Materiał ten jest także najdroższy, dlatego ceny walizek wykonanych z polikarbonatu są duże wyższe. Jeżeli jednak szukacie lekkiej, odpornej na zarysowania i pęknięcia walizki, to warto zapłacić trochę więcej. Z pewnością nie są to walizki na jeden sezon, idealne dla wszystkich, którzy podróżują z przesiadkami. O wyjątkowej wytrzymałości polikarbonatu świadczy to, że jest on wykorzystywany także do produkcji kuloodpornego szkła, kasków i okularów ochronnych.

 

POLIPROPYLEN

To także materiał należący do grupy termoplastycznych polimerów. Walizki wykonane z polipropylenu należą do najlżejszych, ale nie tak wytrzymałych jak te wykonane z polikarbonatu. Polipropylen jest także materiałem elastycznym, który odkształca się w momencie nacisków. Każdy kto szuka walizki ultralekkiej powinien poszukać walizek właśnie z tego tworzywa.

Ciekawą propozycją są walizki wykonane z mieszanki polikarbonatu i polipropylenu, czyli walizki lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Zawsze jednak należy sprawdzić w jakich proporcjach występują te polimery  oraz jakiego rodzaju polikarbonatu użyto w produkcji.

ABS

To kopolimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy 🙂 Materiał bardzo twardy, ale jednocześnie mało elastyczny, co może sprzyjać pęknięciom w chwili znacznego nacisku. ABS świetnie sprawdza się w walizkach pokładowych, które zawsze mamy przy sobie. Jest to materiał najtańszy i dlatego najbardziej popularny. Warto szukać walizek wykonanych z połączenia ABS i innych materiałów np. polikarbonatu, które dzięki temu są bardziej elastyczne. Walizki z tego rodzaju materiału produkuje np. firma Bg Berlin Dotyczy to szczególnie osób podróżujących na dalekich dystansach, z częstymi przesiadkami, kiedy bagaż szczególnie narażony jest na uszkodzenia.

baner-1

12 Replies to “ABS, polikarbonat, polipropylen czyli z czego wykonane są walizki podróżne.”

 1. Oby wszystkie były takie – rzeczowe i na temat

 2. jakie powinny byc proporcje poliweglanu i polipropylenu i jaki poliweglan powinien byc w walizce? dziekuje:)

  1. Im wyższa zawartość poliwęglanu tym lepiej. Warto zwrócić także na to czy walizka jest jedynie pokryta zewnętrznie poliwęglanem czy też cała konstrukcja wycinana jest z danego tworzywa. Czasem poliwęglan jest jedynie na jakieś tworzywo natryskiwany. Godne polecenia są walizki firmy Travelite, polikarbonat wykonyje dla nich firma Bayer!

 3. teraz wiem za co się płaci ! Super! bardzo dobry artykuł. Dzięki 🙂

  1. Dziekujęmy:) Super, że artykuł się przydał.

 4. Wartościowy tekst. Dzięki!

 5. Świetny, rzeczowy artykuł, dziękuję bardzo 🙂

 6. Krotko na temat – szkoda ze nie ma o inny materialach

  1. Panie Grzegorzu postaramy się w najbliższym czasie o artykuł o walizkach miękkich 🙂

 7. Bardzo przydatny artykuł, dzięki 😉

 8. super informacje, krótko i na temat. 🙂

 9. Bardzo przydatny artykuł, dzięki!

Dodaj komentarz