Latanie to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów podróżowania, nie wspominając już o szybkości przemieszczania się. Często jak już zakupimy bilet lotniczy pojawia się pytanie w co się zapakować? Wydawałoby się, że wybór walizki do samolotu nie powinien nastręczać żadnych kłopotów, jednak nie jest on jednak taki łatwy.

walizki-lotaro-poradnik-podroznika[Walizki dostępne w sklepie Lotaro.pl]


Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak często się podróżuje. Jeśli są to sporadyczne wyjazdy, można zdecydować się na walizkę tańszą, jednocześnie licząc się z tym, że będzie gorszej jakości. Dla osób, które podróżują często polecane są walizki naprawdę bardzo trwałe i solidne, a wiadomo, że w ich przypadku cena jest już o wiele wyższa.

Walizki podróżne – rodzaje

Ogromne znaczenie ma twardość materiału, z jakiego została wykonana walizka. Rozróżnia się trzy typy: twardą obudowę (walizki twarde), która jest wprawdzie wytrzymała i dobrze chroni znajdujące się w jej wnętrzu przedmioty, ale jest dość ciężka, co w czasie lotów samolotem ma duże znaczenie. Drugi rodzaj to obudowa miękka, tzw. walizki miękkie. Obudowa ta jest wygodna i lekka, ale jednocześnie nie stanowi maksymalnej ochrony przewożonych rzeczy.walizka-kabinowa-march-bumper-red-niebieska1-900x900

[Walizka March Bumper ]

Najbardziej popularna jest dzisiaj obudowa półtwarda, którą przede wszystkim warto wziąć pod uwagę przy planowanym zakupie. Produkowana jest z poliestru, jaki jest dodatkowo utwardzany oraz z prasowanej gąbki, dzięki czemu gwarantuje bezpieczeństwo bagażu, jest trwała i ma większą pojemność.

Walizki na kółkach łatwe w transporcie

Walizka rzecz jasna powinna mieć dla wygody jej właściciela kółka. Najlepiej by były one obrotowe i solidne oraz schowane do wewnątrz bagażu, ponieważ inaczej mogą zostać uszkodzone, kiedy przechodzi się z walizką pomiędzy siedzeniami w samolocie. Warto jest także zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość uchwytów, by szybko się nie urwały oraz na rodzaj zamka (czy np. jest wyposażona w zamek TSA). Najtrwalsze są rzecz jasna zamki metalowe. Na lotnisku czasami sprawdzanie bagażu jest bardzo dokładne, dlatego solidny zamek to prawdziwa konieczność.

Bagaż podręczny i rejestrowany

Podróżując z bagażem podręcznym nie powinno się mieć kłopotów z wyborem walizki. Warto zwrócić jedynie uwagę na odpowiednie wymiary, tak, aby spełniały wymogi linii lotniczych, zwłaszcza typu low cost, jeśli marzą nam się tanie loty.

walizka-mala-kabinowa-antler-b1-juno-czerwona-900x900

[Walizka kabinowa Antler Juno ]

Trudności pojawiają się wówczas, kiedy dodatkowo ma się jeszcze bagaż rejestrowany. Ilość bagażu rejestrowanego zależy od przewoźnika oraz kontynentu, który jest celem lotu. Wybór walizki w tym przypadku uzależniony jest od tego na jaki czas się leci. Latając do Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Australii i na Bliski Wschód obowiązuje system kilogramowy. W pierwszej klasie ma się prawo do zabrania 40 kilogramów bagażu, w klasie biznes 30, a w klasie ekonomicznej 20 kilogramów. Wielkość walizki nie ma więc tutaj znaczenia, warto jednak by była możliwie jak najlżejsza. Jednak jeśli ma się w planach podróż do Ameryki Północnej, trzeba już zwrócić uwagę na wymiary walizek, ponieważ obowiązuje system sztukowy. Pierwsza klasa może wziąć dwie sztuki bagażu, jakiego wymiary, czyli suma długości i szerokości wynoszą do 158 centymetrów. Waga walizki natomiast to max 32 kilogramy. Klasa biznes ma takie same zasady, natomiast w klasie ekonomicznej można wziąć dwie sztuki bagażu o takich samych wymiarach, ale waga nie może przekraczać 23 kilogramy na jedną walizkę. Wybierając się do Ameryki Północnej z bagażem rejestrowanym trzeba więc zwracać baczną uwagę na wielkość kupowanych walizek.

Jeśli aktualnie jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego bagażu do samolotu, zajrzyj do naszego działu z walizkami.