Każdego roku ludzie oczekują z entuzjazmem na majówkę. Nic dziwnego – jeśli dobrze zakombinować z urlopami, może to być jeden z najdłuższych okresów w roku, kiedy zrobimy sobie wolne od pracy. Trzeba więc wykorzystać ten luźny czas i wyjechać gdzieś dalej, zwiedzić ciekawe miejsca. Dla niektórych majówka może być bardzo miło spędzonym pobytem w górach, dla innych nad morzem, a jeszcze inni wolą wyjechać gdzieś dalej za granicę. Być może nawet na inni kontynent… Tylko jak, za ile, gdzie szukać inspiracji i konkretnych ofert, kiedy ma się ograniczony budżet?

Pomysły na majówkę

Majówka autostopem

Część ludzi, ta posiadająca mniejszy budżet do wykorzystania, postanawia wyjechać na majówkę gdzieś dalej autostopem. „Nie-zorganizowana” podróż może dać mnóstwo niesamowitych wrażeń i zaskakujących doświadczeń. Od kilku lat organizowany jest na przykład wyścig autostopowy dla polskich studentów – Autostop Race. Wyścig rozpoczyna się zawsze we Wrocławiu, a kończy w umówionym miejscu. W tym roku celem jest przepiękny Dubrownik nad morzem Adriatyckim w Chorwacji. Zastanówmy się jednak, gdzie możemy pojechać w zależności od posiadanego budżetu przeznaczonego na ten majowy wyjazd. Nieco droższą, ale również ciekawą formą jest carpooling, czyli wspólne przejazdy ze zrzutką na benzynę. Z polskich serwisów skierowanych do osób, które chcą obniżyć koszty podróży i pojechać wspólnie w to samo miejsce, wart uwagi jest otodojazd.pl.

Majówka z budżetem 500 zł

W przypadku samotnych osób z budżetem 500 zł, jedną z możliwych opcji jest podróż wspomnianym autostopem. Można się zabrać w kilka osób i mieszcząc się w budżecie 500 zł, można spokojnie pojechać do Chorwacji bądź okolicznych miejsc i pobawić się naprawdę solidnie – warunek: podróż autostopem lub za pomocą carpoolingu, a na miejscu nocowanie na kempingu. Koszty w Chorwacji nie są bardzo wysokie, według opinii wielu osób, miejscowości nad Adriatykiem są dużo tańsze niż wiele miejscowości nad naszym Polskim morzem, więc może warto się nad tym dobrze zastanowić. W przypadku par jest to również możliwe.

Dla osób z małym budżetem oraz nie chcących wyjeżdżać autostopem w dalekie krainy innym rozwiązaniem jest zwiedzanie lokalnych terenów. Zgodnie z powiedzeniem „cudze chwalicie, swojego nie znacie” wiele ludzi wyjeżdża w dalekie podróże zwiedzać i podziwiać obce tereny, a nie znają dobrze swojego lokalnego podwórka. W Polsce jest mnóstwo interesujących miejsc, które naprawdę warto zwiedzić. W tej opcji cenowej korzystamy oczywiście  z noclegów w kwaterach prywatnych, campingach lub namiotach. Jest to również ciekawe rozwiązanie dla par.

Majówka z budżetem 1000 zł

W tym budżecie możemy zarówno wybrać się w samodzielnie organizowaną podróż, na przykład na europejski city break (jeśli lecimy samolotem, dla obniżenia kosztów pakujemy tylko torbę podręczną) lub z biurem podróży. Popularny kierunek majówkowy to polskie wybrzeże. Ceny noclegów są korzystniejsze niż w sezonie, a wiele szkół windsurfingu oferuje rabaty w czasie majówki, więc można również spróbować nowego sportu.

Majówka samochodem

Agencje turystyczne i biura podróży oferują w tym przedziale cenowym zorganizowane wyjazdy dla singli – można na przykład wybrać się do Drezna, Szklarskiej Poręby z wycieczką do Pragi, czy też do Wiednia. Wyjazd będzie bardzo ciekawy i obfitujący w atrakcje, a zmieścimy z kosztami w granicach 1000 zł.

Ciekawą opcją dla par z dzieckiem i budżetem +/- 1000 zł jest podróż do naszych południowych sąsiadów (Czechy, Słowacja). Można naprawdę miło spędzić tam czas, pochodzić po górach i skorzystać z atrakcji typu termy, nie wydając zbyt dużo pieniędzy. Jest kilka bardzo interesujących miejsc, gdzie warto pojechać. Do poszukiwania noclegów, oprócz wyszukiwarek tanich hoteli warto sprawdzić serwisy takie jak couchsurfing.org (darmowe noclegi) czy airnbn.com – tanie noclegi u miejscowych – to świetna okazja na poznanie odwiedzonych miejsc z zupełnie innej perspektywy i na nawiązanie przyjaźni.

Majówka w budżecie 3000 i większym

Oczywiście w najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o możliwości wyboru miejsc na majówkę są ludzie, którzy mają do dyspozycji na ten cel 3000 zł. W takim przypadku osoby mogą się wybrać gdzieś dalej. Hiszpania, Portugalia, Maroko są jak najbardziej w ich zasięgu. Na tej półce cenowej znajdziemy też krótkie wczasy zorganizowane dla dwóch osób np. w Czarnogórze, Bułgarii, a nawet Egipcie.

Nie zawsze więcej pieniędzy oznacza, że będzie większa zabawa. Równie dobrze można się bawić z małym budżetem. Najważniejsi są ludzie z którymi się bawimy. Można więc zebrać ekipę przyjaciół, polecieć w ciekawe rejony i spędzić miło czas.